Penny ‘s light seminar

Την Τρίτη 23/1/2024, το σχολείο μας επισκέφθηκε η κα Πέννυ Χατζηευστρατίου – Μιχελινάκη, η οποία μας παρουσίασε ένα αισθητηριακό εργαστήρι για το φως και τις σκιές. Οι μαθητές μας δημιούργησαν σκιές με τα σώματά τους, έπαιξαν με ζωάκια και τις σκιές τους, δημιούργησαν και κυνήγησαν το ουράνιο τόξο, χόρεψαν με τους πολύχρωμους εαυτούς τους, διασκέδασαν και απόλαυσαν τη δράση.

Η κα Πέννυ Χατζηευστρατίου – Μιχελινακη Συγγνώμη σχεδιάζει και υλοποιεί εκπαιδευτικά προγράμματα και διαδραστικά εργαστήρια «Penny’s light seminar». Είναι κάτοχος διαδακτορικού και μεταπτυχιακού τίτλου στον αρχιτεκτονικό φωτισμό από το University College of London. Σπουδάζει Παιδαγωγική Θεάτρου και Θεατρικού Παιχνιδιού. Έχει παρουσιάσει εκπαιδευτικά προγράμματα στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, σε σχολεία, μουσεία και άλλους χώρους. Από το 2019, πραγματοποιεί εθελοντικά διαδραστικά εργαστήρια στη «Φλόγα» και το «Χαμόγελο του παιδιού». Έχει γράψει το παιδικό βιβλίο «Το πρώτο όνειρο του Φώτη. Ένα ταξίδι στο φως», το οποίο και δώρισε στο σχολείο μας.

Ευχαριστούμε την κα Πέννυ Χατζηευστρατίου – Μιχελινάκη για το όμορφο πρωινό που περάσαμε μαζί της.

7ee45fcd 5641 4d3b bb17 ee6d35f0e739